Projekta “Centrālbaltijas darba prāmis” seminārā spriež par pārrobežu darba tirgus mobilitātes uzlabošanu
05 December 2012Šī gada 27. novembrī Turku, Somijā notika projekta „Centrālbaltijas darba prāmis” trešais seminārs, kuru rīkoja Turku tehnisko zinātņu universitāte. Seminārā piedalījās Latvijas, Igaunijas, Somijas, Zviedrijas un Vācijas projekta partneri, Centrālās Baltijas jūras programmas Interreg IVA 2007-2013.g.g. Apvienotā tehniskā sekretariāta vadītājs Dr. Filips Švarcs (Philipp Schwartz), kā arī darba tirgus eksperti no Latvijas un Igaunijas Darba devēju organizācijām, Latvijas arodbiedrību savienības, Stokholmas universitātes, Turku tehnisko zinātņu universitātes, Somijas Ekonomiskās attīstības, transporta un vides centra u.c.
Seminārā atklāšanā uzrunu teica Dr. Filips Švarcs, kurš uzsvēra projektā risināto jautājumu darba tirgus mobilitātes veicināšanai aktualitāti ilgtspējīgas ekonomiskās attīstības nodrošināšanai reģionā, kā arī ieteica sadarboties ar citiem līdzīgiem Centrālās Baltijas jūras reģionā īstenotiem projektiem, piemēram, EXPAT projektu, lai, apmainoties ar informāciju un pieredzi, panāktu lielāku efektivitāti aktuālo nodarbinātības jautājumu risināšanai reģionā.
Semināra laikā Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektores vietnieks Eduards Filippovs informēja par Baltijas jūras reģionā īstenotā projekta “Baltijas jūras darba tīkls” (Baltic Sea Labour Network) ietvaros izveidotu jaunu reģionālu forumu darba tirgum aktuālu jautājumu risināšanai – “Baltijas jūras darba forums”, kurš atzīts par flagmaņa projektu ES Baltijas jūras reģiona stratēģijas kontekstā, un uzaicināja projektu “Centrālbaltijas darba prāmis” un tā partneru organizācijas pievienoties šim forumam.
Savukārt Somijas Ekonomiskās attīstības, transporta un vides centra projektu plānotāja Kirsi Marija Nikandere (Kirsi-Maria Nikander) pastāstīja par Somijas valsts atbalstītām programmām ārvalstu darbaspēka piesaistīšanai Dienvidrietumu Somijas reģionam. Saskaņā ar viņas teikto, Somijas nodarbinātības dienesti aktīvi strādā, lai identificētu iespējamo darba spēka trūkumu noteiktās profesijās pirms tas rada problēmas uzņēmējiem vai iedzīvotājiem Somijā. Kā viens no piemēriem veiksmīgai ārvalstu darbaspēka piesaistei tika minētas medmāsas no Latvijas un Spānijas, kuras integrētas Somijas darba tirgū un tagad strādā šīs valsts slimnīcās. Somijas nodarbinātības dienesti piešķir lielu nozīmi ārvalstu darbinieku integrācijai sadzīvē Somijā, piemēram, palīdzot sameklēt dzīvokļus, atvērt bankas kontu, sameklēt skolas un bērnu dārzus darbinieku bērniem, kā arī valodas apmācībai, bez kuras strādāt medicīnas un citās jomās Somijā nebūtu iespējams. Tajā pat laikā Kirsi Marija Nikandere uzsvēra, ka ārvalstu darbinieku integrācija Somijas darba tirgū ir gan laika un resursu ietilpīga, gan sarežģīta procedūra, taču tas ir svarīgi, lai nodrošinātu darba tirgum nepieciešamos speciālistus.
Semināra laikā tika pārspriestas jaunās interneta platformas http://www.cbjobferry.eu izmantošanas iespējas pārrobežu darba tirgus mobilitātes uzlabošanai Centrālās Baltijas jūras reģionā. Šajā nolūkā plānots papildināt interneta platformu ar labās prakses piemēriem, kā arī ar informāciju par praktiskiem jautājumiem, kas varētu palīdzēt ārvalstu darba meklētājiem vairāk uzzināt par sadzīves apstākļiem un institūcijām izvēlētajā valstī. Nākotnē būtu jāplāno iespējas darba sludinājumu publicēšanai šajā vietnē, kā arī jānodrošina sasaiste ar citām platformām, kur iespējams iegūt informāciju par aktuālajām tendencēm darba tirgū, valodas apmācībām un citiem darba meklētājiem un darba devējiem aktuāliem jautājumiem.
Interneta platforma www.cbjobferry.eu piedāvā informāciju par Centrālbaltijas reģionā (Latvija, Igaunija, Zviedrija, Somija) aktuālākajām profesijām, specifiskām prasībām darba uzsākšanai, tiesisko un sociālo regulējumu, algas līmeni konkrētā profesijā strādājošiem, papildus izglītības iespējām, darba devēju organizācijām, potenciālajiem darba devējiem un citu noderīgu informāciju. Tajā pieejamā pieprasītāko profesiju datu bāze ļauj lietotājam atlasīt un salīdzināt detalizētu informāciju par profesijām atbilstoši lietotāja prasībām un interesēm katrā valstī, tai skaitā pēc izglītības līmeņa, kvalifikācijas prasībām un citiem ar nodarbinātību saistītiem kritērijiem. Piedāvātā informācija ir noderīga gan tiem, kuri vēlas atrast darbu vai papildus izglītības iespējas konkrētā profesijā citā valstī, gan darba devējiem, kuri meklē noteiktas kvalifikācijas speciālistus. Tāpat mājas lapā www.cbjobferry.eu piedāvātā informācija var noderēt kā papildu avotiem, kuri meklē informāciju par darba iespējām ārzemēs tādos jau labi pazīstamos darba mobilitātes portālos kā, piemēram, EURES.
Jaunā mājas lapa www.cbjobferry.eu jau ir pieejama internetā tiešsaistes režīmā, taču, jāpiebilst, ka tās saturs šobrīd tiek aktīvi papildināts un precizēts. Plānots, ka šajā vietnē būs pieejama pilnīga informācija par vismaz 50 pieprasītākajām profesijām katrā Centrālbaltijas reģiona valstī.
Aicinām apmeklēt mājas lapu www.cbjobferry.eu, kā arī sekojiet mums: www.facebook.com/CentralBalticJobFerry!
Latvijas Universitāte, kas ir projekta „Centrālbaltijas darba prāmis” vadošais partneris, rīkos projekta noslēguma konferenci 2013.gada marta beigās.